Aktualność "Koniec podatku od spadku i darowizn"

dodano: 2018-06-08
-
Wraz z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dn. 6 czerwca 2018 r., nastąpiła zaskakująca zmiana interpretacji przepisów podatkowych.

Według wyroku osoba, która zgodnie z poleceniem darczyńcy dokona zakupu mieszkania, samochodu lub nawet telefonu komórkowego, nie będzie musiała zgłaszać urzędowi faktu otrzymania darowizny. Korzyści odniosą przede wszystkim osoby należące do tzw. „zerowej grupy podatkowej“, czyli osoby najbliższe darczyńcy, zwolnione z podatku. Wyrok jest jednak korzystny także dla pozostałych podatników - zwłaszcza dla tych, którzy rozliczają się z fiskusem według najwyższych stawek podatku i dotychczas nie mieli możliwości uniknięcia tego obowiązku.

Art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 644 - PSiD) wskazuje na fakt, iż jeśli spadkobierca lub obdarowany zostali obciążeni obowiązkiem wykonania polecenia, to jego wartość (będąca ciężarem spadku lub darowizny), zmniejsza podstawę opodatkowania. Podatek nie jest więc odprowadzany od części majątku wydatkowanej zgodnie z wolą spadkodawcy lub darczyńcy.

Prawo cywilne daje pełną swobodę zarówno darczyńcom  i testatorom w zakresie konstruowania zapisów. Skorzystanie z takiego rozwiązania jest dla podatnika korzystne - gdyż jest po prostu tańsze.