Aktualność "Reforma szkolnictwa zawodowego"

dodano: 2018-05-19
Większe zaangażowanie pracodawców w kształcenie młodych ludzi oraz promocja dualnego systemu nauczania w szkołach  zawodowych - to jedne z priorytetów dla Rady Dyrektorów Szkół Zawodowych działającej przy Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty. Zespół został powołany w lutym. Jak mówi Lucyna Gromiec, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kielcach, spotkania dyrektorów i pracodawców pomogą wypracować rozwiązania wspierające reformy szkolnictwa zawodowego.

- Są wypracowane pewne stanowiska. Na pewno olbrzymi nacisk będziemy kładli na kształcenie dualne. Zastanawiamy się też nad dopuszczeniem pracodawców do tworzenia programów nauczania uwzględniających treści praktyczne - mówi Lucyna Gromiec.

"Ekonomik" przy ulicy Langiewicza prowadzi kształcenie dualne. Uczniowie Szkoły Policealnej działającej w ramach placówki połowę zajęć mają w Biurze Rachunkowym „Biurex” z Kielc. Jak mówi doradca podatkowy Michał Celibała właściciel Biurexu, bardzo potrzebne jest dostosowanie programów nauczania szkół do rzeczywistych potrzeb rynku pracy.

- Nie ma na to czasu, żeby wdrażać specyficzne elementy, które są ważne dla danej firmy. Przykładowo, jeśli ja poświęcę dużo czasu na naukę tak zwanej małej księgowości, to jednocześnie ryzykuję, że uczeń nie zda egzaminu zawodowego. Bo na egzaminie zawodowym nie będzie pytań z małej księgowości, ponieważ nie mam jej w programie nauczania - wyjaśnia Michał Celibała.

Drugim problemem są pieniądze. Jak mówi Michał Celibała, obecnie przedsiębiorca szkolący uczniów w ramach systemu dualnego musi do tego dopłacać. Jego korzyścią jest możliwość wyszkolenia sobie przyszłych pracowników.

Lucyna Gromiec informuje, że ustalenia i wnioski świętokrzyskiej rady dyrektorów zostaną przekazane do Ministerstwa Edukacji Narodowej.


Źródło: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-70828